NIE PAL ŚMIECI

 

nie pal smieci

 

26 września 2014r grupa uczniów z klasy III gimnazjum, zainteresowana problemami otaczającego nas środowiska, uczestniczyła w spotkaniu informacyjno - edukacyjnym dla mieszkańców gminy Damnica, które odbyło się w CEiK w Damnicy. Prelekcję prowadzili pracownicy Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa w ramach projektu współfinansowanego ze środków Powiatu Słupskiego „Dbaj o czystość powiatu – nie pal śmieci”.
W spotkaniu brali udział w większości dorośli mieszkańcy gminy Damnica. Pierwsza część dotyczyła szkód łowieckich i możliwości starania się o odszkodowania z tego tytułu. Druga część, która chwilami wywoływała burzliwą dyskusję wśród zebranych, poprowadzona przez p. Anetę Koszycha – Filip dotyczyła szkodliwości spalania odpadów w domowych kotłowniach. Celem spotkania było przekazanie informacji o nadal występującym, również w naszej gminie,  problemie dzikich wysypisk. Mimo obowiązku zbierania odpadów w gospodarstwach domowych i możliwości ich wywozu przez specjalistyczne firmy, nadal wielu ludzi chce uniknąć odpowiedzialności za produkowane przez siebie odpady i wyrzuca je do przydrożnych rowów lub do lasu. Inni natomiast chcąc zmniejszyć ilość składowanych odpadów po prostu je palą, stwarzając ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla swojej rodziny, ale też dla społeczności lokalnej, zanieczyszczając środowisko szkodliwymi substancjami.
Wsłuchując się w dyskusję mieliśmy wrażenie, że wszystkim nam zależy na utrzymaniu naszego otoczenia w czystości. Wiele starszych osób krytykowało zachowanie ludzi, którzy pozbywając się problemu – zaśmiecają okolicę lub po cichu wypuszczają do atmosfery trujące związki.
My już wiemy jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą spalanie odpadów, wiemy też kogo poinformować gdy natkniemy się w naszej okolicy na dzikie wysypisko i mamy świadomość, że nie jesteśmy bezkarni – za zatruwanie i zaśmiecanie otoczenia grożą wysokie kary. A wrzucając plastikową butelkę do pieca, chociaż nikt nas nie widzi – zastanowimy się 10 razy – przecież to właśnie my będziemy oddychać tym zanieczyszczonym powietrzem!

w imieniu Ekomaniaków z kl. III gimnazjum
Agnieszka Michalczyk

Friday the 4th. webmaster B.Wiśniewski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Przeczytaj na ten temat - kliknij privacy policy.

Akceptuj pliki cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information