WYJAZD DO ŁYSEGO MŁYNA W NADLEŚNICTWIE ŁOPUCHOWO   

lysy-mlyn1


21 listopada 2013r., wczesnym rankiem, dzięki uprzejmości pracowników Nadleśnictwa Damnica i Towarzystwa Przyjaciół Lasu, wyruszyłyśmy w daleką podróż do Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej w Nadleśnictwie Łopuchowo, koło Poznania. Po około 5 godzinach jazdy autobusem, dotarliśmy do uroczo położonego ŁYSEGO MŁYNA.
Spacerując brzegiem jeziora, żałowałyśmy, że odwiedzamy to miejsce o tak ponurej porze roku. Wyobrażałyśmy sobie jak zielono i pięknie musi tu być wiosną a do naszych uszu docierało jeszcze echo plusku fal i letnich odgłosów tutejszej przyrody.

We Młynie powitały nas dwie panie Karoliny, które szybko i sprawnie podzieliły naszą gromadę na dwie grupy i od razu zabrały nas w „tętniące życiem wnętrze drzewa”.  Oczyma naszej wyobraźni , przy dźwiękach leśnego gwaru, zwiedzałyśmy kolejno wszystkie etapy rozkładu drewna, oglądałyśmy grzyby i owady, które się do tego przyczyniają a jednocześnie dowiedziałyśmy się jak ważną funkcję pełnią one w przyrodzie. Poznałyśmy również tych trochę większych mieszkańców lasu, jak ptaki i drobne ssaki. Niespodzianką okazały się dla nas bobry, które choć są pod ochroną, mogą wyrządzić całkiem spore kłopoty, budując tamy i przyczyniając się do zalewania terenów. Rozróżniałyśmy podstawowe gatunki drzew iglastych i liściastych, spotykane w naszych lasach. Mogłyśmy obserwować budowę drewna, nasion i owadów pod mikroskopami i wyszukiwałyśmy ich charakterystyczne cechy budowy. Dowiedziałyśmy się również, jak łatwo można się pomylić podczas grzybobrania oraz w jaki sposób odróżniać grzyby jadalne od niejadalnych lub trujących.

Informacje były przekazywane tak bezpośrednio i naturalnie, że nie czułyśmy się jak w szkole. Na koniec okazało się jednak, że zapamiętałyśmy ich tak wiele, iż z łatwością rozwiązałyśmy przygotowane dla nas karty pracy.

Łysy Młyn to magiczne miejsce, w którym ludzie z wielką pasją, odsłaniają zwiedzającym to, co dzieje się w każdym lesie, a na co niewielu zwraca uwagę podczas swoich spacerów.

Zuzanna, Dominika, Weronika
uczennice kl. VI SP w Zagórzycy
wraz z opiekunem – p. A. Michalczyk

lysy-mlyn2

 

lysy-mlyn3

Opracowanie tekstu:

Zuzanna, Dominika, Weronika
uczennice kl. VI SP w Zagórzycy
wraz z opiekunem – p. A. Michalczyk

WYJAZD DO ŁYSEGO MŁYNA W NADLEŚNICTWIE ŁOPUCHOWO     

 

 

 

21 listopada 2013r., wczesnym rankiem, dzięki uprzejmości pracowników Nadleśnictwa Damnica i Towarzystwa Przyjaciół Lasu, wyruszyłyśmy w daleką podróż do Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej w Nadleśnictwie Łopuchowo, koło Poznania. Po około 5 godzinach jazdy autobusem, dotarliśmy do uroczo położonego ŁYSEGO MŁYNA.

Spacerując brzegiem jeziora, żałowałyśmy, że odwiedzamy to miejsce o tak ponurej porze roku. Wyobrażałyśmy sobie jak zielono i pięknie musi tu być wiosną a do naszych uszu docierało jeszcze echo plusku fal i letnich odgłosów tutejszej przyrody.

 

We Młynie powitały nas dwie panie Karoliny, które szybko i sprawnie podzieliły naszą gromadę na dwie grupy i od razu zabrały nas w „tętniące życiem wnętrze drzewa”.  Oczyma naszej wyobraźni , przy dźwiękach leśnego gwaru, zwiedzałyśmy kolejno wszystkie etapy rozkładu drewna, oglądałyśmy grzyby i owady, które się do tego przyczyniają a jednocześnie dowiedziałyśmy się jak ważną funkcję pełnią one w przyrodzie. Poznałyśmy również tych trochę większych mieszkańców lasu, jak ptaki i drobne ssaki. Niespodzianką okazały się dla nas bobry, które choć są pod ochroną, mogą wyrządzić całkiem spore kłopoty, budując tamy i przyczyniając się do zalewania terenów. Rozróżniałyśmy podstawowe gatunki drzew iglastych i liściastych, spotykane w naszych lasach. Mogłyśmy obserwować budowę drewna, nasion i owadów pod mikroskopami i wyszukiwałyśmy ich charakterystyczne cechy budowy. Dowiedziałyśmy się również, jak łatwo można się pomylić podczas grzybobrania oraz w jaki sposób odróżniać grzyby jadalne od niejadalnych lub trujących.

 

Informacje były przekazywane tak bezpośrednio i naturalnie, że nie czułyśmy się jak w szkole. Na koniec okazało się jednak, że zapamiętałyśmy ich tak wiele, iż z łatwością rozwiązałyśmy przygotowane dla nas karty pracy.

 

Łysy Młyn to magiczne miejsce, w którym ludzie z wielką pasją, odsłaniają zwiedzającym to, co dzieje się w każdym lesie, a na co niewielu zwraca uwagę podczas swoich spacerów.

 

Zuzanna, Dominika, Weronika

uczennice kl. VI SP w Zagórzycy

wraz z opiekunem – p. A. Michalczyk

Friday the 4th. webmaster B.Wiśniewski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Przeczytaj na ten temat - kliknij privacy policy.

Akceptuj pliki cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information