Szkoła  znajduje się na terenie gminy Damnica w powiecie słupskim. Miejscowość Zagórzyca leży przy głównej trasie Słupsk - Gdańsk, 3 km na północ od skrzyżowania drogi E 28 w Mianowicach. Zagórzyca to prastara wieś, której początki datują się od roku 1250, kiedy to należała do rodu Zitzewitzów. Później wieś posiadali bracia Kutzeke, którzy odsprzedali ją księciu pomorskiemu Bogusławowi VII. Obecnie jest to wieś typowo rolnicza o dużych walorach krajobrazowych.

Dawniej we wsi funkcjonowała trzystopniowa szkoła powszechna. W roku 1932 szkoła liczyła 118 uczniów i zatrudnionych było w niej dwóch nauczycieli.
Nauczanie w latach 1945 - 1986 prowadzone było w trzech starych budynkach szkolnych. Od roku 1987 szkoła zlokalizowana jest w jednym budynu, który został wybudowany przy pomocy społeczności lokalnej.

Organem prowadzącym szkołę jest Rada Gminy Damnica.

o szko1

Obecnie w szkole mieści się:
  • 9 izb lekcyjnych
  • sala gimnastyczna
  • pracownia informatyczna
  • biblioteka szkolna
  • świetlica
  • salka do gimnastyki korekcyjnej.

o szko2

Do Zespołu Szkół w Zagórzycy uczęszcza 191 dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Uczniowie oprócz kształcenia w ramach podstaw programowych z obowiązkowym językiem angielskim uczestniczą w różnych formach zajęć pozalekcyjnych.

o szko3

W szkole funkcjonują m.in. koła zainteresowań:
  • matematyczne,
  • języka angielskiego,
  • fizyczne,
  • przyrodnicze,
  • ortograficzne,
  • dziennikarskie
  • muzyczne (chór)
  • dziennikarskie

Szkoła szczyci się wieloma osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Bardzo dobra baza dydaktyczna oraz umiarkowana liczba uczniów w oddziałach (śr. 19) pozwala nauczycielom właściwie rozwiązywać problemy wychowawcze przy zachowaniu dobrego poziomu kształcenia. Nie obserwuje się problemów wynikających z patologii społecznej: narkomanii, alkoholizmu oraz innych uzależnień.
Wednesday the 28th. webmaster B.Wiśniewski