Artykuły

samorzad ster

Czym jest samorząd uczniowski?
Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Ustawa o systemie oświaty (uchwalone przez Sejm prawo regulujące zasady funkcjonowania oświaty) - mówi, że Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły (art. 55). Członkiem samorządu uczniowskiego stajemy się automatycznie w chwili przyjęcia do szkoły. Przestajemy nim być w momencie, gdy szkołę opuszczamy.

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zaangażowany w życie szkoły – masz prawo wpływać na to, co się w niej dzieje. Możesz z tego prawa korzystać na różne sposoby – organizując szkolną drużynę piłki nożnej lub projekcje filmowe dla kolegów, uczestnicząc w spotkaniach koła miłośników przyrody czy gier komputerowych, dekorując salę gimnastyczną na imprezę karnawałową, pisząc artykuły do szkolnej gazetki, tworząc stronę internetową lub organizując wystawę fotografii. Te i wiele innych działań uczniowskich to właśnie aktywność samorządu uczniowskiego – możliwości jest tyle, że każdy może znaleźć coś dla siebie!

  • Samorząd uczniowski jest organizacją działająca na rzecz uczniów i zarządzana przez uczniów. Jest organizacją niezależną od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii czy ugrupowań politycznych. To uczniowie decydują, jakimi sprawami samorząd będzie się zajmował. Dlatego pole działania samorządu jest właściwie nieograniczone
  • Samorząd reprezentuje interesy uczniów wobec nauczycieli, rodziców, administracji oświatowej. Samorząd poprzez swoje działanie wywiera wpływ na życie szkoły, może współdecydować o sprawach jej dotyczących. Ustawa o systemie oświaty mówi, że Samorząd jest jedynym reprezentantem ogółu uczniów.
  • Samorząd jest organizacją demokratyczną. Uczniowie w sposób nieskrępowany wybierają swoich przedstawicieli, mogą uczestniczyć w tworzeniu i realizacji programu pracy samorządu. Daje to każdemu uczniowi szansę znalezienia swojego miejsca w szkole.

 

Działania prowadzone w ramach programu 2014/15

WYBORY

Wybory powinny być świętem demokracji w szkole, wydarzeniem, którym żyje cała szkolna społeczność. W tym roku chcemy, żeby polskie szkoły zorganizowały wybory tego samego dnia (30 września). Dla uczestników przygotujemy specjalny pakiet materiałów pomocniczych, poprzez specjalną platformę internetową będą teżoni mogli podzielić się relacjami z przygotowań i wynikami ze wszystkimi szkołami.
Szkolenia stacjonarne dla uczniów i nauczycieli

SZKOLENIA

Dla naszych uczestników zorganizujemy szkolenia dotyczące idei i podstaw prawnych funkcjonowania samorządów uczniowskich, roli opiekuna we wspieraniu działań uczniowskich, motywowania uczniów, dla uczniów - dotyczące roli lidera, planowania i realizowania projektów. Szkolenia prowadzą doświadczeni trenerzy (wieloletni opiekunowie SU lub liderzy społeczni). W tym roku z powodu braku środków szkolenia będą częściowo płatne (uczestnicy programu pokrywają jedynie koszt organizacji warsztatu). Z tego powodu udział w szkoleniach nie będzie obowiązkowy.

Udział w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych 2015

Uczestnicy, którzy w ramach programu zrealizują projekty szkolne, zaprosimy do udziału w OPPM 2015 - wielkim spotkaniu najlepszych zespołów szkolnych w programach CEO, w Warszawie na poczatku czerwca 2015.

Miejsce na stronie internetowej programu

Nasi uczestnicy moga nadesłać nam opis swojego działania i - jeli będzie ono spełniało kryteria dobrej praktyki - zostanie on umieszczony na stronie www.samorzaduczniowski.pl - największym i najpopularniejszym serwisie dotyczącym samorzadności uczniowskiej. Chętnie zamieścimy też wszelkie inne materiały stworzone przez uczestników (porady, opisy działań, porady prawne, dotyczące struktury i organizacji pracy samorządu, itp.)

Wednesday the 3rd. webmaster B.Wiśniewski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Przeczytaj na ten temat - kliknij privacy policy.

Akceptuj pliki cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information