Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci ppłk Józefowi Łęgowskiemu

 image009

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zagórzycy mieli zaszczyt wziąć udział w Programie Edukacyjnym „Katyń… ocalić od zapomnienia”, w ramach którego sadzone są Dęby Pamięci. Jedna ofiara, jeden dąb. Uroczystość odbyła się 13 kwietnia 2018 roku i miała na celu oddanie hołdu zamordowanym Polakom w lesie katyńskim i innych obozach na terenie ZSRR wiosną 1940 roku. Nasza szkoła otrzymała od Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie certyfikat upoważniający nas do szczególnego uhonorowania pamięci ppłk Józefa Łęgowskiego, oficera polskich sił lotniczych i posadzenia Dębu Pamięci. Ten żołnierz Wojska Polskiego przeżył niespełna 44 lata i został zamordowany właśnie w Katyniu.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Zagórzycy o godzinie 11:00. Ksiądz proboszcz Henryk Jereczek odprawił mszę świętą w intencji zamordowanych Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem ppłk Józefa Łęgowskiego.

Następnie uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do szkoły na część oficjalną, która została poświęcona Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy 2 gimnazjum pod opieką nauczyciela historii pani Jolanty Dasgupty – koordynatora programu. Zaproszonych powitał dyrektor szkoły p. Robert Nowak i krótkim przemówieniem rozpoczął Apel Katyński. Gościliśmy wiele osobistości, a wśród nich znaleźli się: Grzegorz Jaworski – wójt Gminy Damnica, Renata Kulik – Kuratorium Oświaty w Gdańsku Delegatura w Słupsku, Kazimierz Kozina – przewodniczący Rady Gminy Damnica, ks. proboszcz Henryk Jereczek, Andrzej Kordylas i Grzegorz Grabowski - radni powiatu słupskiego, Rafał Teterka – prezes OSP w Damnicy, Paweł Szydłowski - z-ca nadleśniczego Damnicy, Paweł Ciba – dzielnicowy komisariatu w Damnicy, Joanna Rusak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Damnie, Andrzej Łosiak – dyrektor ZGK w Damnicy, Tadeusz Bubniak, Marcin Jarzmicki, Jerzy Dawidowski – sołtysi, Marlena Gańska i Jolanta Wejer – przedstawiciele Rady Rodziców, Paweł i Maria Ożógowie – rodzice zaangażowani w realizację programu, Stanisław i Jerzy Polcynowie – autorzy książki Los człowieczy. Ból i pamięć o ofiarach hitlerowskiego i sowieckiego najeźdźcy. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli przedstawiciele rodziny naszego bohatera: Stanisław i Janusz Węgrzynowscy, Krystyna Zielazińska z domu Łęgowska, Hanna Sarnowska oraz Edward Łęgowski. Po części oficjalnej uczniowie oraz zgromadzeni goście ustawili się w kolumnie i przemaszerowali do wyznaczonego przy kościele miejsca, aby posadzić Dąb Pamięci ppłk Józefa Łęgowskiego. Drzewko zostało posadzone przez wójta gminy Damnica, członków rodziny ppłk Józefa Łęgowskiego, przedstawiciela Nadleśnictwa Damnica, sołtysa Zagórzycy oraz ucznia naszej szkoły Karola Kostrubca. Tablicę upamiętniającą podpułkownika odsłonił członek rodziny- Stanisław Węgrzynowski oraz przewodnicząca Rady Rodziców – Marlena Gańska. Ksiądz proboszcz Henryk Jereczek wygłosił przemowę oraz poświęcił pomnik i dąb. Następnie reprezentanci naszej szkoły oraz członkowie rodziny złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze.

To była żywa lekcja historii. Jako uczniowie uczciliśmy ofiary zbrodni katyńskiej. Przywróciliśmy pamięć o nich, o bohaterach , których pogrzebano w katyńskich dołach.

Opieka nad tym miejscem będzie zadaniem dla kolejnych pokoleń uczniów naszej szkoły. Pozwoli pamiętać o ważnych kartach z historii naszego kraju i czynić nas odpowiedzialnymi za jej trwałość.

Składamy jednocześnie podziękowania wszystkim przybyłym na naszą uroczystość gościom, a w szczególności członkom rodziny ppłk J.Łęgowskiego. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci podpułkownika, Panu Ryszardowi Cybuli za wykonanie tejże tablicy oraz Nadleśnictwu Damnica za przekazanie na tę okoliczność sadzonki dębu.

Uczniowie klasy III gimnazjum

 

FreshJoomlaTemplates.com
Monday the 24th. webmaster B.Wiśniewski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Przeczytaj na ten temat - kliknij privacy policy.

Akceptuj pliki cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information