Lekcja historii w Muzeum Emigracji w Gdyni
W czwartek 22 marca 2018 roku trzydziestu dziewięciu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami miało okazję uczestniczyć w wycieczce edukacyjnej. Celem jej było zwiedzenie powstałego niedawno, bo przed niespełna trzema laty, Muzeum Emigracji w Gdyni. W wycieczce uczestniczyły dwie grupy uczniów; pierwszą stanowili uczniowie klas VI i VII , drugą zaś klas II i III gimnazjum.
Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 8.00 i dotarliśmy po dwóch godzinach pod dawny Dworzec Morski przy Nadbrzeżu Francuskim w Gdyni. W tym budynku od 1933 roku ostatnie swoje chwile spędzali w kraju ci, którzy w trudnych przedwojennych czasach zdecydowali się na emigrację i stąd właśnie wypływali, udając się najczęściej w kierunku Ameryki Północnej.
Każdy uczeń otrzymał kartę pracy z piętnastoma zadaniami, które trzeba było rozwiązać, wykorzystując wiedzę o eksponatach. Wszystkim uczniom to nowoczesne muzeum bardzo się podobało, zwłaszcza sala z wielka makietą statku „Batory” czy pomieszczenia pełne eksponatów z PRL-u. Pracownicy muzeum poprowadzili warsztaty, na których uczniowie szkoły podstawowej wymyślali zasady funkcjonowania wymyślonego państwa emigracyjnego, zaś gimnazjaliści poznali wybitnych filmowców kina niemego i dźwiękowego pochodzących z Polski i tworzyli scenariusz oraz zdjęcia próbne do filmu o emigrantach. Wszyscy uczniowie zostali pochwaleni przez organizatorów zajęć za kreatywność i zaangażowanie.
Następnie trzecioklasiści i dwoje siódmoklasistów udali się do Centrum Nauki „Eksperyment” na zajęcia w pracowni chemicznej z prawdziwego zdarzenia, zaś pozostali spacerowali po najstarszej części Gdyni, wjechali kolejką na Kamienną Górę oraz obejrzeli nowe Centrum Filmowe i pomnik poświęcony laureatom Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Pełni radości i dobrych wspomnień wróciliśmy około godziny 19.00 pod szkołę. Dzięki tej wyprawie dowiedzieliśmy się niezwykle wiele o historii polskiej emigracji, począwszy od upadku powstania listopadowego aż po dzień dzisiejszy. Wiedza ta z pewnością wielokrotnie przyda się nam na lekcjach historii, języka polskiego czy geografii. Chętnie wrócimy tu raz jeszcze.