WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

 image009


9 marca 2018r. uczniowie gimnazjum, biorący udział w projekcie „Od diagnozy do metamorfozy”, udali się na ekologiczno – zawodoznawczą wycieczkę do słupskiej Oczyszczalni Ścieków. Dzięki tej wizycie uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu biologii, chemii i wiedzy o ochronie środowiska oraz uzmysłowić sobie, jak ważny a zarazem długotrwały i skomplikowany jest proces oczyszczania ścieków.

 

W tajniki działalności oczyszczalni wprowadził nas pan Jakub Drożdż. Podczas zajęć w sali edukacyjnej uczniowie zapoznali się z historią oczyszczalni oraz jej działalnością na rzecz poprawy gospodarki wodno – ściekowej. Mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą na temat właściwości i zastosowania wody. Pod okiem opiekuna wykonywali też proste doświadczenia i obserwacje mikroskopowe.

Po interesującym wykładzie uczniowie zostali oprowadzeni po terenie oczyszczalni, dzięki czemu mieli możliwość prześledzenia kolejnych etapów oczyszczania ścieków. Pierwszy sposób mechanicznego oczyszczania wykorzystuje duże sita odcedzające zanieczyszczenia stałe. Druga, biologiczna metoda polega na usuwaniu związków węgla, azotu i fosforu przy wykorzystaniu mikroorganizmów, głównie bakterii. Bakterie te tworząc tzw. czynny osad żyją w napowietrzanych basenach. Interesujące jest to, że na terenie oczyszczalni wykorzystywane są wszystkie produkty otrzymywane podczas procesu oczyszczania – z odpadów stałych, po uzdatnieniu otrzymuje się wartościowy nawóz organiczny, a także biogaz służący m.in. do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystywanej na terenie oczyszczalni.


Przy okazji pan Jakub podzielił się z naszymi uczniami swoją pasją – hodowlą kaktusów, których nasiona przywozi z różnych stron świata. Jej część mogliśmy podziwiać w Centrum Edukacji Ekologicznej przy Oczyszczalni.

Opiekunowie: Agnieszka Michalczyk, Iwona Kowalska

FreshJoomlaTemplates.com
Monday the 24th. webmaster B.Wiśniewski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Przeczytaj na ten temat - kliknij privacy policy.

Akceptuj pliki cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information