Święta majowe w Zespole Szkół w Zagórzycy

maj 2017

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. Z tych okazji 28 kwietnia 2017 roku odbył się apel upamiętniający Święto Pracy, Dzień Flagi Narodowej oraz Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Apel został przygotowany przez uczniów klasy VI szkoły podstawowej.

1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy, obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto ku czci polskich barw narodowych, które mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Dzień Flagi poprzedza święto 3 maja, upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania zmurszałego ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Istniała nagląca potrzeba uzdrowienia Polski, wyciągnięcia jej z anarchii i uczynienia rządną. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

Uczniowie w formie uczniowskiej debaty sejmikowej przybliżyli wszystkim doniosłość wydarzeń majowych. Cała społeczność uczniowska, przystrojona w kotyliony w barwach narodowych, z żywym zainteresowaniem przyglądała się bardzo udanemu występowi.

FreshJoomlaTemplates.com
Wednesday the 19th. webmaster B.Wiśniewski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Przeczytaj na ten temat - kliknij privacy policy.

Akceptuj pliki cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information