100 8503


6 czerwca 2018r. był dniem szczególnym w naszej szkole, albowiem uroczyście obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty.

 
Honorowymi gośćmi uroczystości, powitanymi serdecznie przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz  pana dyrektora - Roberta Nowaka - byli rodzice najmłodszych uczniów szkoły.

Występ artystyczny rozpoczęto tańcem i piosenką kaszubską w wykonaniu uczniów uczestniczących w zajęciach z języka kaszubskiego, przygotowanym pod kierunkiem p. Anny Wróbel i p. Bartosza Wiśniewskiego z akompaniamentem p. Zbigniewa Szczepaniaka. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I - III zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne tematycznie związane ze świętem, przygotowywane pod kierunkiem swoich wychowawczyń : p. Renaty Kostrubiec ( oddział przedszkolny ), p. Mirosławy Słowik -Kozoń ( kl. I ), p. Joanny Szczepaniak (kl. II ) i p. Anny Kaliszewskiej ( kl. III ). Starszaki z oddziału przedszkolnego zaprezentowały „Taniec dla Mamy i Taty ". Na swój dziecięcy sposób mali artyści wyrazili  rodzicom miłość i wdzięczność za dobroć, cierpliwość oraz serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza.

Uroczystość była  dla  wszystkich okazją do wspólnej zabawy i  spędzenia razem miłych chwil. Nade wszystko  pozwoliła na złożenie podziękowań Rodzicom za pomoc, dobre słowo, troskliwość i miłość, której nic nie jest w stanie zastąpić. Pod koniec części artystycznej wszystkie dzieci zaśpiewały rodzicom "Sto lat" , a organizatorzy zaprosili gości do pamiątkowego zdjęcia.

Bogaty program artystyczny spotkał się z uznaniem rodziców. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą oglądali występy. Na twarzach rodziców było widać wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Wdzięczność towarzyszyła obu stronom podczas   wręczania symbolicznych upominków, a potęgowały ją słowa znanej wszystkim piosenki "Cudownych rodziców mam" Urszuli Sipińskiej. Dzieci podarowały swoim Rodzicom coś niezwykłego - radość ze wspólnie spędzonych chwil, uśmiech i niezapomniane wrażenia.

Po zakończeniu części oficjalnej czekał na wszystkich słodki poczęstunek, przygotowany przez niezawodnych rodziców. Serdeczność i sympatia zagościły wśród licznie zebranego grona, za co jesteśmy - jako społeczność szkolna - niezwykle wdzięczni.
Renata Kostrubiec

Coroczny Festyn Sportowo – Rekreacyjny przy Szkole Podstawowej w Zagórzycy
09.06.2018r.

20180609 094104

Podobnie, jak w poprzednich latach, w Szkole Podstawowej w Zagórzycy 9 czerwca 2018r. odbył się Festyn Sportowo – Rekreacyjny. Przy pięknej, słonecznej pogodzie w rodzinnej atmosferze korzystaliśmy z atrakcyjnej oferty, jaką przygotowali nauczyciele pod kierunkiem Pani pedagog- Iwony Kuklińskiej oraz przewodniczącego Uczniowskiego Klubu Sportowego - Pana Zbigniewa Pawłowskiego przy wsparciu przyjaciół szkoły. Dzieci sprawdzały swoje umiejętności w indywidualnych biegach przełajowych i biegach sztafetowych. Wraz z licznie przybyłymi Rodzicami i nauczycielami rywalizowali w skokach przez linę i na torze przeszkód. Na uczestników czekały słodkości, zaś na zwycięzców dyplomy i prawdziwe medale, wręczane przez dyrektora szkoły- Pana Roberta Nowaka.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się punkt, w którym uzdolnieni artystycznie uczniowie klas starszych malowali twarze młodszym dzieciom.

Pod okiem pedagoga szkolnego i nauczycieli klas młodszych tworzone były prace plastyczne, których tematem przewodnim było hasło: „Ruch to zdrowie”.

Absolutnym hitem, jak zazwyczaj, okazała się okolicznościowa wizyta strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Damnicy. Przybyli oni z pokazem, na którym zaprezentowana została praca strażaka i przykłady udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Dzieci dowiedziały się także, jak powinna wyglądać ochrona przeciwpożarowa i starały się zapamiętać numer alarmowy do Straży Pożarnej. Strażacy zademonstrowali możliwości gaśnicze samochodu pożarowego. Finałowa atrakcja, którą była wielka kąpiel w pianie i ściana wody, sprawiła uczniom dużym i małym najwięcej frajdy w ten niezwykle upalny dzień.

Oczywiście zadbano też o odpowiedni posiłek dla wszystkich uczestników festynu. Dzięki Radzie Rodziców spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku z kiełbaskami, zaś Pani Ewa Gejgał i Pan Marcin Jarzmicki- radny gminy Damnica- ufundowali pyszne lody.

Przy okazji festynu miało swój finał przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą i organizatorem był sołtys wsi Zagórzyca – Pan Tadeusz Bubniak. Na jednej ze ścian okazałego budynku gospodarczego Zagórzycy powstawał zaprojektowany przez uczniów pod kierunkiem Pana Bartosza Wiśniewskiego mural, przedstawiający tradycyjny wizerunek polskiej wsi. W przedsięwzięcie to zaangażowani byli uczniowie klas V-VI SP i II-III gimnazjum, którzy tego dnia przeobrazili się w prawdziwych artystów wielkiego formatu. Mieszkańcy wsi zadbali o słodki poczęstunek dla nich i nie szczędzili słów uznania. Wszyscy młodzi artyści oraz ich opiekunowie zostali nagrodzeni przez pana sołtysa podczas uroczystego zakończenia festynu.

Impreza, wpisana na stałe do kalendarza uroczystości szkolnych, to niezwykle ciekawy i dobrze postrzegany sposób na spędzenie wolnego czasu w zaprzyjaźnionym gronie uczniów, pracowników szkoły, rodziców i przyjaciół naszej placówki.

 

Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci ppłk Józefowi Łęgowskiemu

 image009

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zagórzycy mieli zaszczyt wziąć udział w Programie Edukacyjnym „Katyń… ocalić od zapomnienia”, w ramach którego sadzone są Dęby Pamięci. Jedna ofiara, jeden dąb. Uroczystość odbyła się 13 kwietnia 2018 roku i miała na celu oddanie hołdu zamordowanym Polakom w lesie katyńskim i innych obozach na terenie ZSRR wiosną 1940 roku. Nasza szkoła otrzymała od Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie certyfikat upoważniający nas do szczególnego uhonorowania pamięci ppłk Józefa Łęgowskiego, oficera polskich sił lotniczych i posadzenia Dębu Pamięci. Ten żołnierz Wojska Polskiego przeżył niespełna 44 lata i został zamordowany właśnie w Katyniu.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Zagórzycy o godzinie 11:00. Ksiądz proboszcz Henryk Jereczek odprawił mszę świętą w intencji zamordowanych Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem ppłk Józefa Łęgowskiego.

Następnie uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do szkoły na część oficjalną, która została poświęcona Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Część artystyczna została przygotowana przez uczniów klasy 2 gimnazjum pod opieką nauczyciela historii pani Jolanty Dasgupty – koordynatora programu. Zaproszonych powitał dyrektor szkoły p. Robert Nowak i krótkim przemówieniem rozpoczął Apel Katyński. Gościliśmy wiele osobistości, a wśród nich znaleźli się: Grzegorz Jaworski – wójt Gminy Damnica, Renata Kulik – Kuratorium Oświaty w Gdańsku Delegatura w Słupsku, Kazimierz Kozina – przewodniczący Rady Gminy Damnica, ks. proboszcz Henryk Jereczek, Andrzej Kordylas i Grzegorz Grabowski - radni powiatu słupskiego, Rafał Teterka – prezes OSP w Damnicy, Paweł Szydłowski - z-ca nadleśniczego Damnicy, Paweł Ciba – dzielnicowy komisariatu w Damnicy, Joanna Rusak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Damnie, Andrzej Łosiak – dyrektor ZGK w Damnicy, Tadeusz Bubniak, Marcin Jarzmicki, Jerzy Dawidowski – sołtysi, Marlena Gańska i Jolanta Wejer – przedstawiciele Rady Rodziców, Paweł i Maria Ożógowie – rodzice zaangażowani w realizację programu, Stanisław i Jerzy Polcynowie – autorzy książki Los człowieczy. Ból i pamięć o ofiarach hitlerowskiego i sowieckiego najeźdźcy. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli przedstawiciele rodziny naszego bohatera: Stanisław i Janusz Węgrzynowscy, Krystyna Zielazińska z domu Łęgowska, Hanna Sarnowska oraz Edward Łęgowski. Po części oficjalnej uczniowie oraz zgromadzeni goście ustawili się w kolumnie i przemaszerowali do wyznaczonego przy kościele miejsca, aby posadzić Dąb Pamięci ppłk Józefa Łęgowskiego. Drzewko zostało posadzone przez wójta gminy Damnica, członków rodziny ppłk Józefa Łęgowskiego, przedstawiciela Nadleśnictwa Damnica, sołtysa Zagórzycy oraz ucznia naszej szkoły Karola Kostrubca. Tablicę upamiętniającą podpułkownika odsłonił członek rodziny- Stanisław Węgrzynowski oraz przewodnicząca Rady Rodziców – Marlena Gańska. Ksiądz proboszcz Henryk Jereczek wygłosił przemowę oraz poświęcił pomnik i dąb. Następnie reprezentanci naszej szkoły oraz członkowie rodziny złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze.

To była żywa lekcja historii. Jako uczniowie uczciliśmy ofiary zbrodni katyńskiej. Przywróciliśmy pamięć o nich, o bohaterach , których pogrzebano w katyńskich dołach.

Opieka nad tym miejscem będzie zadaniem dla kolejnych pokoleń uczniów naszej szkoły. Pozwoli pamiętać o ważnych kartach z historii naszego kraju i czynić nas odpowiedzialnymi za jej trwałość.

Składamy jednocześnie podziękowania wszystkim przybyłym na naszą uroczystość gościom, a w szczególności członkom rodziny ppłk J.Łęgowskiego. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci podpułkownika, Panu Ryszardowi Cybuli za wykonanie tejże tablicy oraz Nadleśnictwu Damnica za przekazanie na tę okoliczność sadzonki dębu.

Uczniowie klasy III gimnazjum

 

Wycieczka szkolna do Krynicy Zdrój

image033

W dniach 20 – 26 maja 2018 roku odbyła się wycieczka szkolna do Krynicy Zdrój.

31 uczniów wraz z czterema opiekunami udało się w niezapomnianą podróż na drugi koniec Polski. Wyczerpująca nocna jazda pociągiem lekko nadwyrężyła, ale nie odebrała sił uczestnikom. Już pierwszego dnia po zakwaterowaniu w schronisku PTTK „Tęcza” w Krynicy Zdrój, wybraliśmy się na rekonesans po okolicy, stawiając za swój cel Górę Parkową o wysokości 741 m n.p.m. Wjazd kolejką linowo – terenową pozwolił na zaoszczędzenie sił, które już na samym szczycie zostały wykorzystane przez wielu z nas na ekscytujące zjazdy „Rajskimi ślizgawkami”. Mogliśmy też po raz pierwszy podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego a schodząc po stokach zalesionej góry odnaleźć wiele ciekawych zabytków, altan i zbiorowisk roślinnych.

Drugiego dnia udaliśmy się wraz z biurem podróży PTTK na słowacką część Podtatrza, do Słowackiego Raju. Zwiedziliśmy przepiękną Dobszyńską Jaskinię Lodową, znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwialiśmy wieczną szatę lodową, stworzoną przez naciekającą przez lata wodę, ukształtowaną w bajeczne formacje. Grubość lodu w jaskini sięga nawet 20 metrów. Podczas godzinnego pobytu w jaskini musieliśmy zmierzyć się z temperaturą w granicach 2 – 3 stopni poniżej zera.

Woda i wapienne skały Słowackiego Raju ukształtowały również Strateński Kanion, którym mieliśmy okazję się przejść i wysłuchać jego historii.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy słowackie miasteczko Poprad a na jego Starówce zjedliśmy pyszne lody.
Kolejny dzień sprawdzał naszą wytrzymałość i kondycję fizyczną. Wejście na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) na długo zostanie w naszej pamięci. Strome podejście było dosyć trudne i męczące. Niełatwa trasa oferowała nam za to piękne widoki i niezapomniany kontakt z naturą podczas krótkich postojów. Ze szczytu rozlegał się widok na cały horyzont, ukazujący piękno Beskidu Sądeckiego i górujących w oddali Tatr. Uciekając przed burzowymi chmurami, schodziliśmy w dół, wzdłuż trasy narciarskiej, mijając po drodze Diabelski Kamień i kolej gondolową.

Krótki odpoczynek w schronisku, pozwalający na odzyskanie sił witalnych, pozwolił na wieczorny spacer na krynickim deptaku i doskonałą integrację podczas rozwiązywania zadań i gier terenowych. Nikifor, Zuber, Słowinka, Stare Łazienki, Park Zdrojowy i wiele innych – nie są już dla nas tajemnicą.

Czwartego dnia odwiedziliśmy naszych południowych sąsiadów, udając się na wycieczkę w Wysokie Tatry. W okolicy słowackiego miasteczka Stary Smokowiec wyruszyliśmy pieszo na Hrebienok – 1285m n.p.m., a następnie jedną z najpiękniejszych tras do Wodospadów Zimnej Wody. Wędrując tatrzańskim szlakiem podziwialiśmy złożony, malowniczy układ kilkustopniowych kaskad – Wodospad Olbrzymi, Potrójny Wodospad i Wielki Wodospad. Duże wrażenie wywarł na nas również obumarły świerkowy las, zniszczony przez kornika. Drugi co do wielkości szczyt w Tatrach – Łomnica, tego dnia miała szczyt skryty w chmurach i nie pokazała nam się w pełnej krasie.

Ostatniego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy kopalnię soli w Wieliczce. Nie było to zwykłe zwiedzanie. Na ekstremalnej trasie górniczej czekało nas wiele wyzwań. Dostaliśmy stroje górnicze, kaski, pochłaniacze tlenku węgla oraz lampy. W ciemnościach, oświetlanych tylko naszymi lampkami musieliśmy stąpać po nierównym podłożu lub czołgać się w wąskich przejściach. Aby bliżej poznać pracę górników musieliśmy wykonywać zadania, np. wyznaczyć trasę przy pomocy mapy górniczej, zmierzyć ruch górotworu czy stężenie poziomu metanu. Rozcieraliśmy sól i ładowaliśmy ją na wózki. Niektórzy nie mogli oprzeć się wszechobecnej soli i zlizywali ze ścian jej kryształki.

Pełni wrażeń, ekscytujących doświadczeń i nowych wiadomości wróciliśmy zmęczeni do domu. Już planujemy kolejne wojaże.

K. Kołkowska, A. Michalczyk

 

Lekcja historii w Muzeum Emigracji w Gdyni

image007

W czwartek 22 marca 2018 roku trzydziestu dziewięciu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami miało okazję uczestniczyć w wycieczce edukacyjnej. Celem jej było zwiedzenie powstałego niedawno, bo przed niespełna trzema laty, Muzeum Emigracji w Gdyni. W wycieczce uczestniczyły dwie grupy uczniów; pierwszą stanowili uczniowie klas VI i VII , drugą zaś  klas II i III gimnazjum.

Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie 8.00 i dotarliśmy po dwóch godzinach pod dawny Dworzec Morski przy Nadbrzeżu Francuskim w Gdyni. W tym budynku od 1933 roku ostatnie swoje chwile spędzali w kraju ci, którzy w trudnych przedwojennych czasach zdecydowali się na emigrację i stąd właśnie wypływali, udając się najczęściej w kierunku Ameryki Północnej.

Każdy uczeń otrzymał kartę pracy z piętnastoma zadaniami, które trzeba było rozwiązać, wykorzystując wiedzę o eksponatach.  Wszystkim uczniom to nowoczesne muzeum bardzo się podobało, zwłaszcza sala z wielka makietą statku „Batory” czy pomieszczenia pełne eksponatów z PRL-u. Pracownicy muzeum poprowadzili warsztaty, na których uczniowie szkoły podstawowej wymyślali zasady funkcjonowania wymyślonego państwa emigracyjnego, zaś gimnazjaliści poznali wybitnych filmowców kina niemego i dźwiękowego pochodzących z Polski i tworzyli scenariusz oraz zdjęcia próbne do filmu o emigrantach. Wszyscy uczniowie zostali pochwaleni przez organizatorów zajęć za kreatywność i zaangażowanie.

Następnie trzecioklasiści i dwoje siódmoklasistów udali się do Centrum Nauki „Eksperyment” na zajęcia w pracowni chemicznej z prawdziwego zdarzenia, zaś pozostali spacerowali po najstarszej części Gdyni, wjechali kolejką na Kamienną Górę oraz obejrzeli nowe Centrum Filmowe i pomnik poświęcony laureatom Festiwalu  Polskich Filmów Fabularnych.

Pełni radości i dobrych wspomnień wróciliśmy około godziny 19.00 pod szkołę. Dzięki tej wyprawie dowiedzieliśmy się niezwykle wiele o historii polskiej emigracji, począwszy od upadku powstania listopadowego aż po dzień dzisiejszy. Wiedza ta z pewnością wielokrotnie  przyda się  nam na lekcjach historii, języka polskiego czy geografii. Chętnie wrócimy tu raz jeszcze.

FreshJoomlaTemplates.com
Thursday the 20th. webmaster B.Wiśniewski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Przeczytaj na ten temat - kliknij privacy policy.

Akceptuj pliki cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information