WYCIECZKA DO MUZEUM KASZUBSKIEGO W KARTUZACH


W sobotę 4 marca 2017 roku prawie czterdziestoosobowa grupa uczniów, które uczą się w naszej szkole języka kaszubskiego,  wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach. To muzeum zajmuje się gromadzeniem eksponatów związanych z Kaszubami i zamieszkującą na terenie Kaszub grupą etniczną.

P1090956
Podróż rozpoczęła się zapoznaniem z mapą trasy wycieczki, przygotowaną przez uczniów gimnazjum na zajęciach z historii i kultury Kaszub.

P1090975
Odwiedziny w muzeum rozpoczęły się  od poznawania zbiorów i eksponatów pod kierunkiem przewodnika, który jak prawdziwy gawędziarz opowiadał ich historię. Dlatego z zainteresowaniem uczniowie obejrzeli wystawę setek przedmiotów towarzyszących codziennemu życiu Kaszubów, narzędzi wykorzystywanych przez nich  w pracy oraz ozdób i  zabawek. Dzięki temu można było dowiedzieć się, do czego służyły krosna, pływak czy maselnica.

P1090982
Drugą część  wycieczki stanowiły warsztaty tkackie. Prowadzący te zajęcia animatorzy kultury kaszubskiej podzielili uczniów  na dwie grupy. Jedna z nich zajmowała się wykonywaniem rozmaitych prac tkackich, a druga brała udział w grze polegającej na odnalezieniu i dopasowaniu eksponatów muzeum na podstawie planu. To zadanie bardzo spodobało się uczniom, którzy z zapałem szukali poszczególnych przedmiotów.
Po wizycie w muzeum wszyscy uczestnicy udali się do Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach. To zabytek powstały na przełomie XIV i XV w. Najcenniejszym, gotyckim zabytkiem wyposażenia tej świątyni,  jest ołtarz, który niegdyś był tryptykiem. Do dziś zachowała się tylko jego środkowa część. Uczniowie z podziwem przyglądali się ołtarzowi w Złotej Kaplicy. Zrobił on  na wszystkich ogromne wrażenie.

P1090989
W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki poznali  zbiory Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie. Tam, dzięki ciekawym zajęciom praktycznym można było poznać technikę tworzenia naczyń na kole garncarskim. Miejsce to zostanie jeszcze z pewnością odwiedzone przez uczniów naszej szkoły.

Organizatorzy:
Robert Nowak-kierownik wycieczki
Joanna Szczepaniak
Aleksandra Porębska

P1090997

FreshJoomlaTemplates.com
Wednesday the 25th. webmaster B.Wiśniewski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Przeczytaj na ten temat - kliknij privacy policy.

Akceptuj pliki cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information