07

 

Dnia 15.05.2019r. w Szkole Podstawowej im. Zjednoczonej Europy w Zagórzycy odbył się III Międzyszkolny Przegląd Tańców Kaszubskich. Celem imprezy było popularyzowanie i upowszechnianie kultury Kaszubów poprzez taniec. Gośćmi imprezy byli: Wójt Gminy Damnica p. Andrzej Kordylas, Przewodniczący Rady Gminy p. Kazimierz Kozina, Inspektor Działu Oświaty Joanna Wojtczyk, inicjator wprowadzania języka kaszubskiego do szkół p. Zbigniew Byczkowski, dyrektor SP w Damnicy p. Maria Czerska, dyrektor SP w Damnie p. Joanna Rusak oraz sołtysi i radni  gminy Damnica. Gospodarzem imprezy był dyrektor szkoły w Zagórzycy p. Robert Nowak.

Jako pierwsi zaprezentowali się goście ze szkoły w Damnie pod kierunkiem p.Joanny Puchalskiej w " Tańcu z wiosłami" i ' Welewelewetce". Drudzy wystąpili uczniowie z Damnicy pod kierunkiem p. Barbary Szul w tańcach "Owczarz" i  " Żeglarz". Ostatni zatańczyli gospodarze pod kierunkiem p. Małgorzaty Leśniańskiej w tańcach : " Polonez" oraz " Kowal".

Na koniec zaplanowana została niespodzianka ,przygotowana przez najmłodszą grupę "Kaszubów", którzy  skeczem  pt.:" Szadi Władi" rozbawili publiczność. Gwoździem przeglądu był taniec " Okręć się w kół" poprowadzony przez najmłodszych, do którego przyłączyli się wszyscy uczestnicy  imprezy. Na czele tanecznego korowodu stanął sam pan wójt Andrzej Kordylas. Poprowadził wzorowo taniec w parze z nauczycielką jęz. kaszubskiego z SP w Zagórzycy. Przez wiele minut nie milkły brawa dla tancerzy.
Wszyscy zasłużyli na słodki poczęstunek przygotowany przez jak zwykle niezawodnych rodziców z zagórzyckiej szkoły. Goście mogli popróbować także przysmaku Kaszubów- chleba ze smalcem.

Szczególne podziękowania skladamy państwu Gejgał, Szerszenowicz, Maciejewskim, Rosochackim, Pawlowskim, Drelich, Dietrich, Gawłowskim , Rompskim, Jaskółskim, Sobala ,Pałuckim, Michasie, Adamskim

FreshJoomlaTemplates.com
Friday the 23rd. webmaster B.Wiśniewski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Przeczytaj na ten temat - kliknij privacy policy.

Akceptuj pliki cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information