Przedświąteczny kiermasz

choinka

 

W niedzielę 16 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Zagórzycy odbył się doroczny przedświąteczny kiermasz charytatywny. Bardzo licznie tego dnia odwiedzili szkołę uczniowie wraz z całymi rodzinami oraz spora grupa mieszkańców najbliższej okolicy. Przybyli tu tuż po porannej niedzielnej mszy w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Józefa. Na sali gimnastycznej, czekały już wszystkie atrakcje, przygotowane przez grono zaangażowanych w życie szkoły uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

W imieniu całej społeczności szkolnej o godzinie 10.00 pan dyrektor Robert Nowak powitał serdecznie licznie zebrane grono sympatyków szkoły i zaprosił do czynnego uczestnictwa zarówno w kiermaszu, jak i towarzyszących mu występach uczniowskich.

Najpierw wystąpiła kilkunastoosobowa grupa dzieci uczęszczających w naszej szkole na zajęcia języka kaszubskiego. Przygotowane pod kierunkiem opiekuna- pani Małgorzaty Leśniańskiej dzieci z klas I-VI zachwyciły wszystkich. Ich występ to były jasełka po kaszubsku, tzw, Gwiżdże Zgodnie z kaszubską tradycją w wigilijny wieczór kaszubskie domostwa odwiedzała grupa kolędnicza. Uczniowie przebrani byli za takie postacie, jak kozioł, bocian, baran, koń, żandarm, Żyd, dziad z babą, śmierć, pùrtk, czyli diabeł oraz Gwiôzdór. Ten ostatni przepytywał dzieci z pacierza, karał rózgą lub pédą, czyli dyscypliną zrobioną ze skóry. Choć trema dawała o sobie znać, cały występ przebiegł wspaniale i nagrodzono go gromkimi brawami. Później pani Małgorzata objaśniła wszystkie elementy obrzędu, który w całości przygotowany był po kaszubsku.

Następnie zaprezentowała się grupa chórzystów oraz zespół instrumentalny. Wszyscy oni -prowadzeni przez pana Bartosza Wiśniewskiego- zagrali i zaśpiewali dziesięć polskich kolęd i pastorałek. Wszyscy słuchacze i widzowie mogli wspólnie pośpiewać znane wszystkim bożonarodzeniowe pieśni oraz posłuchać nowych świątecznych utworów.

Na koniec uczniowie klasy VII przedstawili poruszające serca jasełka z przesłaniem świątecznym pełnym troski o człowieka. Grupa uczniów przygotowana przez pana Zbyszka Pawłowskiego wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój pod strzechą betlejemskiej szopki.

Podczas wszystkich tych występów trwał kiermasz świątecznych ozdób oraz wypieków cukierniczych. Na stołach pełno było najróżniejszych ozdób, które powstały w szkole i w domach uczniów przy olbrzymim zaangażowaniu rodziców. Odpowiedzieli oni gromadnie na ogłoszony już na początku listopada apel dotyczący kiermaszu i sukcesywnie dostarczali szkole coraz to nowe eksponaty. Nie zabrakło też pysznych ciast, które osłodziły podniebienia naszych gości oraz zasiliły fundusz kiermaszu w znaczny sposób.

Dzięki ofiarności i pracy wszystkich przygotowujących kiermasz udało się uzbierać rekordową sumę- 2052 złote!    

W czwartek 20 grudnia do dziesięciorga potrzebujących z miejscowości, z których wywodzą się nasi uczniowie, dotarły świąteczne żywnościowe paczki. Tę grupę potrzebujących wytypowali sołtysowie wsi Zagórzyca, Karżniczka, Sąborze i Mianowice.

Składamy w imieniu pana dyrektora- Roberta Nowaka oraz wszystkich uczniów i pracowników szkoły bardzo - bardzo serdeczne podziękowania wszystkim, który wspomogli szczytny cel pomocy potrzebującym, samotnym lub chorym współmieszkańcom naszej gminy.

„Miarą człowieczeństwa jest wielkość troski o drugiego człowieka” – te słowa ks. M. Malińskiego znalazły się na podziękowaniach dla rodziców zaangażowanych w organizację kiermaszu. To niezwykłe – czuć wspólnotę i więź całej szkolnej społeczności w ten przedświąteczny czas!    

FreshJoomlaTemplates.com
Friday the 23rd. webmaster B.Wiśniewski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa komputerze. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Przeczytaj na ten temat - kliknij privacy policy.

Akceptuj pliki cookies z tej strony

EU Cookie Directive Module Information